Elindult az ír bajnokság, amit a világban nagyjából ott jegyeznek, ahol a magyart, vagyis sehol. Pontosítva: az UEFA-együttható alapján - e rangsor alapján küldhet csapatok egy-egy ország a nemzetközi kupákba - az ír a 31., a magyar pedig a 32. legerősebb bajnokság Európában.
A nézőszámot tekintve még rosszabb a helyzet, a magyar NB III-at idézi. Az első fordulóban például a bajnok Shamrock droghedai fellépését 1553 néző tekintette meg a helyszínen, az UC Dublin-Cork rangadót pedig 700. Az alacsony nézőszám betudható annak, hogy a valóban látványos ír foci sokkal, de sokkal nagyobb tömegeket vonz, illetve a ligában több aprócska város csapata is képviselteti magát (Monaghan például hatezres), a dublini drukkerek pedig öt első osztályú csapat közül választhatnak.
A magyar csapatok viszont egykor még nemzetközi kupát is nyertek, kupadöntőket játszottak, az írek magukról ezt nem mondhatják el. Már az is nagy eredmény volt, ha egy-egy párharcban hazai pályán nagy nehezen megvertek egy-egy erősebb csapatot, mint a bajnokrekorder Shamrock Rovers a Schalke 04-et 1969-ben. (A visszavágón kikaptak, persze, és kiestek.)
Ha már Shamrock: az 1985-86-os BEK (fiatalabbak kedvéért: a Bajnokok Ligája elődje) első fordulójában a Honvéddal találkoztak. Csapatképük ott volt a Képes Sport címoldalán. (Én meg emlékszem, hogy kivágtam, és kiragasztottam a szobám falára, ha nem is fő helyre.)
A lap a meccset egy kolumnán harangozta be, megszólalt a Honvéddal a Vavastól vereséget szenvedő Andrusch József, és a lap dublini embere egy hasábon írt az ellenfélről.
Végül semmi extra nem történt, hazai pályán (azaz a Fáy utcában) a Honvéd Dajka és Détári góljával 2-0-ra nyert, Dublinban pedig 4 500 néző előtt 3-1-re. (Détári kettőt lőtt, Cseh András egyet.) A következő körben aztán a későbbi győztes Steaua 4-2 kiverte a Honvédot.
A Shamrock idén aratta fennállásának legnagyobb nemzetközi sikerét: a belgrádi Partizánt kiverve bejutott az Európa Liga főtáblájára, ahonnan 0 ponttal esett ki. Írországban aztán a késő ősz egyik fő témája volt, hogy akkor most siker vagy kudarc a Shamrock szereplése. (Nem jutottak dűlőre)
A bajnokság a válogatottba senkit sem ad, a legtehetségesebbek már tizenéves koruk közepén vagy még hamarabb Angliába kerülnek, vagy már eleve oda vagy Skóciába születnek, és fedezik fel (vagy apjuk hívja rá fel a figyelmet, vagy maguktól rájönnek, hogy az angol válogatottba nehezebben férnének be) ír gyökereiket.
Éamon Zayed, aki tavaly a harmadik Derry játékosaként 22 góljával gólkirály és az év játékosa volt, már Iránban, a Persepolisban játszik. Érdekesség, hogy a líbiai származású játékos Dublinban született, játszott az ír utánpótlás válogatottban is, és amikor látta, hogy soha a büdös életben nem lesz már belőle ír nagyválogatott, elfogadta a líbiai válogatott brazil kapitányának invitálását.
A bajnokságra visszatérve: a hétvégi első fordulóban természetesen idegenben is nyert a Shamrock, az elmúlt két év bajnoka. Ínyenceknek itt van az első forduló, kevés gól, papírforma, nem ígérjük, hogy követjük:
Drogheda United - Shamrock Rovers 1-2
Derry City - Bohemians Dublin 1-0
St. Patrick's Athletic - Bray Wanderers 1-0
UC Dublin - Cork City 1-0
Monaghan United - FC Dundalk 0-0
FC Shelbourne - Sligo Rovers 1-1